Algoritma Nedir? Algoritma Nasıl kullanılır? Bilişim Teknolojileri Dersi

Algoritma Nedir? Algoritma Nasıl kullanılır? Bilişim Teknolojileri Dersi 

Kodlama eğitiminin müfredata eklenmesi ile herkesin aklına takılan öğretmekte anlatmakta güçlük çekilen bir konu Algoritma… Bu yazımızda sizlere algoritma nedir? Nasıl algoritma hazırlarız? Programlamaya başlamadan önce algoritma kavramı nasıl anlatılır birazcık bunlardan bahsedeceğim..

Algoritma aslında hayatımızda sürekli olarak farkında olmadan kullandığımız bir problemi çözme işlem basamaklarına denir.Algoritmanın farkı problem durumunu yazarak adım adım çözülmesidir aslında.

Algoritma kısaca bir problem durumunun alt alta yazılarak çözüme kavuşturulma sürecine denir.Örneğin sabah evden çıkıp okula gitmenin algoritmasını adım adım yazalım:

1.Adım:Uyan
2.Adım:Elini yüzünü yıka
3.Adım:Hava Soğuksa Kalın Giyin,Sıcaksa İnce Giyin
4.Adım:Kahvaltını Yap
5.Adım:Dışarı Çık
6.Adım:Üşüdüysen 3.Adıma Dön Üşümediysen devam et
7.Adım:Terlediysen 3.Adıma Dön Terlemediysen devam et
8.Adım:Okula Git

Yukarıda basit bir algoritmayı sizlerle paylaştım bu algoritmayı problem durumumuza göre detaylandırabiliriz tabiki.

Algoritma Nedir?

Algoritmalar temelde bilgisayar programları yazmaya yararlar.Bilgisayar programlarını bir yemeğe benzetecek olursak algoritmada o yemeğin tarifidir diyebiliriz.Gerçek anlamda kodlama yapabilmek için tarifin yani algoritmanın iyi anlaşılması gereklidir.Yani iyi bir programcı olabilmek için algoritma kavramının iyi bir şekilde anlaşılması gereklidir.Algoritma bir program kodlanmaya başlamadan önce hazırlanan bir çalışma planıdır,bu çalışma planına uyarak kodlama işlemi başlatılır.

Algoritmaları herhangi bir problemin çözümü içinde kullanabiliriz.Algoritma bir problemin çözümünde izlenecek yol anlamına gelir diyebiliriz.

Algoritma Nasıl kullanılır?

Algoritma hazırlayabilmek için ilk önce bir problem durumuna ihtiyacımız vardır, problemin iyi bir şekilde tanımlanması gereklidir.Algoritma hazırlanırken programın çalışması için gereken kaynakların  yapılması gereken işlemlerin detaylı ve iyi bir şekilde belirlenmesi gereklidir.

Algoritma Nedir? Algoritma Nasıl kullanılır? Bilişim Teknolojileri Dersi” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir