Bilgisayarların Tarihçesi

Bilgisayarların Tarihçesi Kısaca

bilgisayarların tarihçesi

Tarih boyunca insanlar farkında olarak yada olmayarak çeşitli hesaplamalar yapmaya çalışmışlardır.Yerleşik düzene geçilmesi ile ticaret ve tarımın gelişmesi ile insanlar karmaşık sayma işlemlerine ihtiyaç duymuşlardır. Babil İmparatorluğu döneminde (M.Ö. 2400) bilgisayarların atası olarak kabul edilen abaküsü kullanmaya başladılar.Bazı kaynaklarda ise bilgisayarların atası olarak dijital hesap makineleri kabul edilmektedir.Teknolojinin gelişmesi ile beraber insanoğlu bugüne kadar gelen süreçte çeşitli mekanik ve elektronik aletler geliştirmeye başladı.Geliştirilen bütün bu aletler aslında bilgisayarın icat edilmesine ve geliştirilmesine yardımcı oldu.

 

Daha 1830′larda Charles Babbage (1792-1871) fark makinesini ve ardından analitik makineyi yapmasıyla hesaplama işlerinin elektro mekanik araçlara yaptırılması ve sonuçların elde edilmesi görüşü doğmuştu.

1830’lu yıllarda Charles Babbage fark makinesi ve analitik makineyi icat ederek hesaplama işlemlerini elektro-mekanik araçlara yaptırma görüşü ortaya çıktı.

Devam eden yıllarda 1850 yılına gelindiğinde George Boole kendi adıyla anılan ve sadece 1 ve 0 rakamlarının kullanıldığı Boole Cebiri sistemini geliştirmiş ve bu icadı bilgisayarların keşfi ile ilgili önemli bir rol üstlenmiştir.

1890′da Herman Hollerith tarafından, delikli kartlarla bilgilerin yüklenebildiği ve bu bilgiler üzerinde toplama işlemlerinin yapılabildiği bir elektro mekanik araç geliştirdi. Bu hesaplayıcı ABD’nin 1890 nüfus sayımında başarılı biçimde kullanıldı.

İlk analog bilgisayar 1931 yılında Vannevar Bush tarafından gerçekleştirildi. Buna karşılık, ilk sayısal bilgisayarı George Stibiz 1939′da New York’taki Bell Laboratuvarında üretti. Stibiz ikili sistemi bu makinaya uygulayarak komplex sayılarla aritmetik işlemler yapılmasını sağladı.

İlk Bilgisayarbilgisarlarin tarihçesi kısaca

Bilgisayarların tarihçesi kısaca Günümüzdeki anlamda ilk icat edilen dijital bilgisayar 1946 yılında ABD ordusunun bazı hesaplamaların yapılması için icat etmiş olduğu ENIAC örnek verilebilir. ENIAC kendisinden önce icat edilmiş olan elektronik cihazların en gelişmişi ve günümüzdeki bilgisayarların atasıdır.İlk bilgisayarlar genellikle askeri alanlarda kullanılmışlardır.İlk kişisel bilgisayarın üretilmesi ise 1962 yılında başlamıştır ve bu bilgisayarlar 1965 yılından itibaren evlerimize girmeye başlamıştır.Satışa sunulan ilk kişisel bilgisayar İtalyan firması Olivetti’nin ürettiği Programma 101 dir. Satışa sunulan ilk kişisel bilgisayarın bugünkü değerle satış fiyatı  25 bin dolara yakın bir değerdi.Bu kişisel bilgisayarlardan yaklaşık 40 bin adet satılmış ve bu satışların yüzde 90 civarı ABD’ye olmuştur.

Bilgisayarların gelişimi ilerleyen yıllarda devam etmiş oda büyüklüğündeki bilgisayarlar zamanla küçülerek ceplerimize sığmaya başlamıştır.Zamanla bilgisayarların boyutları küçülse de yapabildikleri işlemler inanılmaz ölçüde büyümüştür.Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayarlardaki gelişmede artarak devam etmiştir. Türkiye’de kullanılan ilk bilgisayar ise 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğün’de kullanılmak amacıyla ülkeye getirilmiş IBM 650-Data’dır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir