Bilişim Suçları Nelerdir ?

 

BİLİŞİM SUÇLARI

Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte bilişim sistemlerinin kullanımı da her geçen gün hayatımızın her alanına girmekte.Bu durumun olumlu yanları olduğu kadar olumsuz yanları da mutlaka olacaktır.Kişisel bilgilerimizin dijital platformlara taşınması ile suç ve suç işlenen yerlerde artık bu platformlara taşınmış durumda.Bizler teknolojiyi ne kadar iyi bir şekilde bilir ve kullanırsak bu suçlardan da o kadar uzakta olabiliriz.Bilişim suçları en kısa tanımı ile bilişim sistemleri kullanılarak işlenen suçlara denir. Bilgisayarların hayatımıza girmesi ile birlikte bilişim suçları da doğal olarak  hayatımıza girmiş bulunmaktadır.Bizler bu suçlardan korunmak için bu kavramı iyi bir şekilde bilmeli ve öğrenmeliyiz. Bilişim suçları en basit tanımıyla bilişim sistemlerine karşı işlenen suçlardır.AdsızBir bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girmek, orada kalmaya devam etmek, bilişim sisteminden izinsiz veri kopyalamak, sistemi erişilmez kılmak ve çalışmaz hale getirmek bilişim suçlarını oluşturmaktadır.

 

 

EN SIK KARŞILAŞILAN BİLİŞİM SUÇLARI

Adsız

Ülkemizde ve Dünyada en sık karşılaşılan bilişim suçları banka ve kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi ve bu yöntemle yapılan dolandırıcılık eylemleridir.Kredi kartı bilgilerimiz bir çok farklı şekilde kopyalanabilmekte banka şifrelerimizde çeşitli yollarla ele geçirilebilmektedir.Banka ve kredi kartları, ATM cihazlarında, bazı işyerlerinde ve online alış-veriş sitelerinde kopyalanabilmektedir.Günümüzde en sık karşılaşılan diğer bilişim suçlarını ise Web sitelerini “hack”lemek, virüs, truva atı ve kötü amaçlı yazılım hazırlamak ve yaymak, başkalarına ait kullanıcı adı, şifre, parola gibi kişiye özel bilgileri ele geçirmek ve kullanmak da oluşturmaktadır.

Bilgisayar sabotajı,bilgisayar vb. cihazlar kullanılarak yapılan dolandırıcılık faaliyetleri,başkalarının adına e-posta veya sosyal medya hesabı açmak,Kişileri veya kuruluşları karalamak rencide etmek , telif hakkı ile korunmuş bir eseri izinsiz paylaşmak yada kullanmak, fakemail veya fake hesap açarak başkalarını zarara uğratmakta sık karşılaşılan bilişim suçları arasındadır.

 

 

Bilişim Suçlarından Korunmak

 • İnternette tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilere adres, telefon numarası, anne ve babanızın iş yeri gibi özel bilgilerinizi kesinlikle vermeyiniz.
 • İnternette tanımadığınız ve güvenmediğiniz kişilerden gelen dosya ve mesajları açmayınız.
 • İnternet üzerinden kimse ile tanışmayınız yada tanıştığınız kişilere güvenmeyiniz.
 • Sizin ve aileniz hakkında soru soran kişisel bilgilerinizi isteyen birisiyle konuşmanızı derhal sonlandırıp anne babanızı bilgilendiriniz.
 • Anne ve babanıza sormadan kendinizin ya da anne babanızın resim veya bilgilerini, internet üzerinden tanıştığınız kişilere göndermeyiniz.,
 • Arkadaşınız dahi olsa asla kimseye kişisel bilgilerinizi vermeyiniz.
 • İnternette hiç kimseye hakaret etmeyin.
 • Sosyal Medya hesaplarınızın şifresini güvenli şifre kurallarına uygun olarak belirleyiniz.
 • Hiç kimsenin hesabına izinsiz girmeyin şifresini tahmin etmeye çalışmayınız.
 • YouTube gibi çoklu ortam platformlarında kişisel bilgilerinizi ifşa edecek paylaşımlarda bulunmayınız.
 • Telif Hakkı kurallarına uyunuz.

 

Adsız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir