Eba-Kodlama Nasıl Kullanılır

Yeni müfredatla birlikte EBA üzerinde KODLAMA üzerine yeni bir alan oluşturulmuş ve bu alanda işimize yarayacak programların tanıtımı yapılmıştır. Bazılarında ise uygulama imkanı bulunmaktadır. Bende kullanabileceğiniz bu uygulamaları sizlere tanıtmak istedim. EBA Kodlama sayfasına http://www.eba.gov.tr/kod adresinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda ekran resminden de gördüğünüz üzere EBA ağı üzerinde kodlama bölümü oluşturulmuş ve yukarıda kodlama öğretirken kullanabileceğimiz uygulamalar paylaşılmıştır. Gelin bu paylaşımlara bir göz atalım.

SCRATCH

 Scratch programını bilgisayarına indirip kurmak isteyenler içinde kolaylık sağlanmış fakat burada paylaşılan Scratch sürümünün 1.4 olduğunu güncel sürümün ise Scratch 2.0 olduğunu unutmayalım. Çok az da olsa aralarında birkaç fark var. Scratch programını online olarak bu sayfa üzerinden kullanabilmeniz de söz konusu değildir. Bunun için kendi sitesine girip üyelik oluşturarak giriş yapmanız gerekmektedir.Son olarak bu arayüzde örnek projelere yer verilmiştir. Öğrencilerle birlikte örnek projeler incelenerek bu programla neler yapabilecekleri hakkında ön bilgi vermek için kullanılabilir.

BLOCKLY

Çocuklar için kodlama denildiğinde kullanılabilecek uygulamalar arasında yer alan blockly, Scratch programı kadar popüler olmasa da faydalı bir uygulamadır. Ben öğrencilerimle birlikte uyguladım gerçekten çok sevkli bir uygulama.  Blockly bir oyun ya da animasyon yapma programı değil sadece kodlamayı öğretebilmek için belirli görevler verip bunları tamamlamamızı isteyen bir uygulamadır. Buradaki amaç oyun veya animasyon yaptırmaktan çok programlama yaparken kullanılan kod bloklarını nerede, ne zaman ve nasıl kullanıldığının öğretilmesidir.

Uygulamanın kendine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Blockly uygulamasını akıllı tahta üzerinden açarak öğrencilerle birlikte burada sizlere verilen görevleri yerine getirebilirsiniz. Kullanımı kolay sürükle bırak mantığı ile çalışmaktadır. Bana göre dezavantajı öğrenci verilen görevleri yerine getirip getirmediği kontrol edilememekte, başka bilgisayara geçildiğinde sıfırlanmaktadır. Bu yüzden daha kapsamlı olan Code.Org u tavsiye ederim. Ama bu uygulamadan da faydalanabilirsiniz. Çünkü EBA bu uygulamayı Scratch gibi tanıtım amaçlı değil kullanım amaçlı eklemiştir. Yani girilen site üzerinden direk uygulama içerisine girip görevleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bir program indirmenize bilgisayarınıza kurma ihtiyacı hissetmeden çevrimiçi olarak kullanabilirsiniz.

Eba Kodlama giriş sayfasında bulunan Blockly resmine tıkladığımızda aşağıdaki resim açılmaktadır.

Gelen sayfada Bulmaca, Labirent, Kuş vb bölümler bulunmakta üzerilerine tıkladığınızda bölümün içine girip size verilen görevleri yapmanız gerekmektedir.

ALICE

EBA Kodlama sayfası üzerinde bulunan üçüncü ve son programımız ise Alice’dir. Alice bir video için animasyon oluşturmak, bir hikaye anlatmak, interaktif oyun yapmak için kullanılan yenilikçi bir 3D programlama ortamıdır. EBA Kodlama bölümü bizlere tıpkı Scratch Programını tanıttığı gibi Alice Programını da tanıtmaktadır. Nasıl indirebilir, bilgisayarımıza nasıl kurabilir, örnek etkinlikleri nasıl yapabiliriz bunları paylaşmıştır. Programı kullanmak isteyenler için sayfadaki bilgiler yeterli görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir