Kodlama Etkinlikleri-5.Sınıf Bilişim Dersi Kodlama Etkinliği

Merhaba sevgili arkadaşlar bugün sizlere çok eğlenceli bir kodlama etkinliğinden bahsedeceğim.Bilişim teknolojileri dersi müfredatının değişmesi ile birlikte artık 5. ve 6. sınıflarda bol bol kodlama etkinlikleri yapacağız. Bu yazımızda da sizlere eğlenceli bir şekilde kodlama etkinliği yapabileceğiniz bir uygulama olan lightbot’u tanıtacağım.

 

LİGHT BOT İNCELEME

Web sitesi üzerinden ulaşabileceğiniz uygulama flash tabanlı çalışmaktadır.  Web sitesine ulaşmak için http://lightbot.com/flash.html adresini ziyaret edebilirsiniz. Light bot 3 bölümden oluşmaktadır. 1.Bmölümde 8 level 2. ve 3. bölümde ise 6 level bulunmaktadır. Öğrencilerinizin hızına ve seviyesine göre tahmini 2 ders saati içinde tamamını bitirmeleri mümkün.Oldukça zevkli ve görsel olarak zengin olan bu kodlama etkinliğini mutlaka denemelisiniz.

1.Bölümde basit ileri sağa sola hareketler kısmı mevcut

2.Bölümde Prosedürler yani fonksiyon yapısı mevcut

3.Bölümde ise döngüler kısmı bulunmakta

Eğer Döngüleri anlamakta ve anlatmakta zorlanıyorsanız light bot kodlama etkinliği tam size göre.
Etkinliği uygulamak için  web sitesine giriş yapmanız yeterli herhangi bir üyelik istememekte dilerseniz  telefon uygulamasını da kullanabilirsiniz.Uygulamanın türkçe dil desteği bulunmamakta ancak dil ile alakalı  herhangi bir iş ve işlem yok. Projeksiyon veya akıllı tahta üzerinden öğrencilerin sıra ile çözmesini sağlayabilirsiniz.Bilişim teknolojileri ve yazılım dersinin değişen müfredatına uygun bir kodlama etkinliği bence. 5. ve 6.sınıflar için 1 ders veya 2 ders saatinizi alabilecek veya kurslarda kodlama mantığını öğretebileceiğiniz bu etkinlik çok eğlenceli hepinize kolay gelsin.

 

Kodlama Etkinlikleri-5.Sınıf Bilişim Dersi Kodlama Etkinliği” için bir yorum

  • 3 Mayıs 2018 tarihinde, saat 11:05
    Permalink

    Hocam çok işime yaradı teşekkür ederim saygılar

Yorumlar kapatıldı.