Lisans Türleri | Bilişim Teknolojileri Dersi

Kullanım Türlerine Göre Yazılım Türleri 5’e Ayrılır

Yazılım lisansları bir programın geliştirilmesi, dağıtılması gibi şartları belirtir. Uygulama ve sistem yazılımlarının kimler tarafından ve ne şekilde kullanılabileceğini gösteren yazılım lisansları sözleşmeleri vardır. Programın kurulabilmesi için sözleşmenin kabul edilmesi gerekir. Bu sözleşmelerde, belirtilen program kaç bilgisayarda, kaç kişi tarafından, ne kadar sürelik zaman diliminde kullanılabileceği,  yazılım üzerinde değişiklik yapılıp yapılamayacağı, izin almadan dağıtılıp dağıtılamayacağı gibi şartlar detaylı bir şekilde belirtilmektedir.

1-Ücretsiz Yazılım(Freeware)

Kullanım hakları tamamen açık olan ve bütün kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan yazılım türüdür.
İnternet üzerinden  veya bilgisayar dergisi CD’lerinden yada kullanıcı grupları aracılığı ile dağıtılan hiçbir ücret talep etmeyen yazılımlardır.

2-Lisanlı yazılım

Bu yazılım türü satın alınmış olunan ve satın alan kişinin kullanabileceği bir ürün çeşididir. Kullanıcı tarafından kullanım hakları satın alınmış bir kişi veya grup tarafından kullanılabilen yazılım türüdür.

3-Geliştirme Aşaması (Beta Yazılım)

Geliştirme aşamasında olunan yazılım türüdür. Bu yazılımların belli bir kısmı kullanıcılara sunulur ve yazılımdaki hatalar ile ilgili kullanıcılardan fikir vermeleri istenir.Yazılımlar piyasaya sürmeden önce gerçek kullanıcılar ile test edilmesi aşamasıdır.

4- Geçici Kullanım(Trial Yazılım)

Belirli bir süre (15-30 gün) kullanım izni olan yazılımlardır. Verilen süre bitiminde kullanmaya devam etmek için paylaşılan yazılım satın alınmalıdır. Deneme sürümü olarak da bilinir. Ücretli antivirüs yazılımları buna güzel bir örnektir.  Geliştiricileri programları genelde bu şekilde dağıtırlar. Kullanıcı  yazılımı belli bir süre ücretsiz olarak kullanır ve ardından işine yaradıysa ücretini ödeyip kullanabilir.

5-Demo Yazılım

Bu tür yazılımlar tanıtım amacı ile kısıtlı olarak hazırlanmış yazılımlardır. Demo yazılımlarda belirlenmiş bazı özellikler kullanıcı tarafından kısıtlı olarak kullanabilmektedir.Bazı özellikleri kısıtlanmış olan yazılımlardır. Örneğin; yapılan işlemlerin çıktısının alınamaması veya bir oyunda ikinci aşamaya geçilememesi gibi. Tüm özelliklerin kullanılabilmesi için demo yazılım kullanıldıktan sonra gerçek lisanslı program satın alınmalıdır.